Rodzaje ortopedów

Rodzaje ortopedów

5 rodzajów ortopedów, których chirurdzy nie mają do czynienia

Ortopeda: lekarz ortopeda, lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce schorzeń narządu ruchu, zwłaszcza kręgosłupa. Lekarze ortopedzi leczą również dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem. W niektórych przypadkach ortopedzi leczą również schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, które obejmują stopy i kostki. Czasami ortopeda jest nieco zagmatwany, czasami ortopedia jest bardziej powszechna. Pisownia „ortopeda” z „ja” jest obecnie bardzo powszechna, ale jest niepoprawna, ponieważ nadal odnosi się do zawodu terapii manualnej, jaką jest terapia rąk. Ortopedia obejmuje obecnie znacznie więcej niż terapię dłoni; w rzeczywistości wielu lekarzy ortopedów jest również lekarzami, którzy pracują w warunkach rehabilitacji.

Lekarze ortopedzi wykonują szeroki wachlarz usług obejmujących diagnostykę obrazową, zabiegi terapeutyczne, leczenie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz opiekę nad pacjentami z chorobami nerwowo-mięśniowymi. Często nazywani kręgarzami, można ich spotkać w prawie każdym szpitalu lub innej placówce opieki zdrowotnej. Obecnie ortopedzi są przeszkoleni w zakresie wykonywania szerokiej gamy małoinwazyjnych technik. Niektóre z ich najczęstszych technik to manipulacja stawami, terapia manualna, radzenie sobie ze stresem, aparaty ortodontyczne dłoni i kończyn górnych, kule i trakcja.

Jedną ze specjalności ortopedy jest biomechanika, szczególnie odnosząca się do kręgosłupa i jego stawów.

Zwykle przechodzą intensywne szkolenie w tym zakresie, ponieważ wymaga to wiedzy o tym, jak kręgosłup i jego stawy współdziałają, aby zapewnić organizmowi zdolność do swobodnego poruszania się. Dobry ortopeda musi być sprawnym komunikatorem, zarówno werbalnym, jak i niewerbalnym, ponieważ musi dokładnie przekazywać pacjentom swoje diagnozy i prognozy. Wysoko wykwalifikowany specjalista to taki, który jest w stanie w pełni wyrazić fizyczne i neurologiczne aspekty problemu pacjenta w taki sposób, aby pacjent miał pełne zrozumienie jego stanu i sposobu radzenia sobie z nim.

Inną specjalizacją w dziedzinie ortopedii jest chirurgia ortopedyczna. Ten rodzaj zabiegu polega na usunięciu chorej tkanki z okolicy kręgosłupa lub szyi w celu skorygowania dysfunkcji stawów. Chirurg ortopedą najprawdopodobniej będzie lekarzem ogólnym, który jest również specjalistą dentystą, więc praktyka ta przejdzie również w dziedzinę stomatologii.

W Stanach Zjednoczonych najczęściej wykonywanymi zabiegami chirurgicznymi przez ortopedów jest wymiana stawu biodrowego i fuzja żeber. Wymiana stawu biodrowego odnosi się do tych, którzy musieli usunąć biodra z powodu trwałej choroby kości (choroba zwyrodnieniowa stawów). W takim przypadku chirurg odbuduje biodro, aby chirurgicznie zrekonstruować staw biodrowy. Chirurg następnie wprowadza metalowe płytki przez staw biodrowy i tworzy sztuczną nogę, aby ją zastąpić.

W późniejszych etapach życia chirurg ortopeda może wykonywać zabiegi w przypadku artretycznych kolan lub zwichnięć ramion. Stany te często występują w wyniku stresu stawów, który powoduje ból i stan zapalny. Kolano z zapaleniem stawów będzie wymagało użycia szyny ortopedycznej, aby stabilnie utrzymywać staw kolanowy podczas gojenia. Kiedy ból kości barku pojawia się i znika, jest to uważane za ostry uraz i ortopeda zastosuje procedurę artroskopową, aby naprawić uszkodzenie.

Wiele osób uważa swojego ortopedę, gdy mają uraz kręgosłupa szyjnego lub złamanie. Większość tych urazów można leczyć za pomocą fizjoterapii i leczenia zachowawczego. Jednak niektóre urazy urazowe wymagają operacji rekonstrukcyjnej. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez całkowitą rekonstrukcję kości lub naprawę tylko głównych kości lub narządów twarzy. Jeśli cała twarz została uszkodzona, ortopeda zazwyczaj całkowicie ją naprawia, aby przywrócić jej funkcję.

Osteogenesis imperfecta jest bardzo częstą chorobą wśród dzieci. Ten stan występuje, gdy w stawie rośnie zbyt mało nowych kości. Z tego powodu dzieci często odczuwają silny ból, który może negatywnie wpływać na ich zdolność do normalnego chodzenia, mówienia i jedzenia. Ortopeda wykorzysta techniki diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa (CT) i rezonans magnetyczny, aby zdiagnozować stan i pomóc go leczyć. Lekarze ortopedzi są specjalnie przeszkoleni do diagnozowania i leczenia dzieci z tym zaburzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *