MRI Warszawa prywatnie

MRI Warszawa prywatnie

Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu albo jego pewnej części pod kątem zapalenia, uszkodzenia albo zmian nowotworowych. Pacjent w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu urządzenia. Kiedy warto zrobić rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, uzupełniająco także MRI. Wszystkie wspomniane badania mają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając możliwości na właściwą diagnozę a następnie odpowiednie leczenie.
Kolosalnym plusem badania MRI jest uzyskanie dokładnych obrazów z racji między innymi wykorzystania kontrastów i przglądania ciała pod kilkoma płaszczyznami. Nowoczesne maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego poszczególne części. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu zmian rakowych, guzów ale także analizie rozległych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób posiada także wady. Główną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi leżeć w jego trakcie nieruchomo co utrudnia wykonanie badania dynamicznego jakże istotnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce do dziś czeka się nader długo. Szybciej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie albo USG. Jest ewentualność wykonania rezonansu odpłatnie, koszt jednak to nierzadko kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różnego typu alergie.

Zalecenia do MRI

Po wykonaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem jest potwierdzanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest pomocny w przeglądzie schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu wywiadu.
Na samo badanie warto zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych części, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale zażywanych leków.

W jaki sposób działa rezonans?

W trakcie rezonansu chory zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które po drodze trafiają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o strukturze organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w zamian udostępnia dokładny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może ryzyko dla pacjentów z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego bardzo ważny okazuje się wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem bądź zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *