Ludzki mózg jest w stanie w przeciągu jednej sekundy przetworzyć dziesiątki a nawet setki tysięcy informacji płynących z receptorów naszych zmysłów. Do naszej świadomości dociera jednak jedynie mała część tych informacji, wyselekcjonowane starannie w nieświadomym procesie analizy. Można postawić zatem pytanie, na jakiej podstawie realizowana jest ta selekcja informacji? A jeżeli istnieje jakieś kryterium selekcji, to od czego ono zależy i czy można je modyfikować? Na te i na wiele innych pytań od wielu lat odpowiedzi szuka wielu badaczy i naukowców.

Nie trzeba jednak specjalnie zgłębiać tajników budowy i fizjologii ludzkiego mózgu, by zauważyć, że w procesie nauczania właśnie ćwiczymy struktury mózgu w celu przetwarzania informacji w określony sposób, według pewnego zadanego schematu.

Nauczyć w zasadzie można się wszystkiego, także w pewnym stopniu stanów emocjonalnych. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że możemy nauczyć się także pozytywnego myślenia! A to z kolei sprawi, że nasze życie stanie się bardziej różowe.

Dlaczego warto myśleć pozytywnie?

Przede wszystkim dlatego, że pozytywne myślenie świetnie wpływa na stan naszego zdrowia. Osoby patrzące na świat przez różowe okulary rzadziej miewają dolegliwości spowodowane bólem głowy czy stawów. Nie skarżą się na kłopoty z przewodem pokarmowym i żołądkiem.

Po drugie, pozytywne myślenie bardzo dobrze wpływa na nasz umysł. Szybciej przyswajamy nowe informacje i uczymy się. W końcu, osoby szczęśliwe i zadowolone z życia mają więcej szczęścia w miłości. Znajdują partnerów szybciej i częściej zakładają z nimi rodziny.

Dla osób dobrze nastawionych do życia i świata nie stanowi problemu rozpoznanie słabych stron, dlatego mogą z nimi skutecznie walczyć. Malkontencki, którzy nie radzą sobie z tym tak dobrze, często są przemęczeni i rozdrażnieni. Cierpią na chroniczne bóle głowy, wrzody i kłopoty z sercem.